Stories from Sweden – Makerspace in schools

Varje år anordnas Maker Faire som är ett event/en festival som skapats för att fira konst, hantverk, teknik, vetenskap projekt och tankesätt kring gör-det-själv-rörelsen. I filmen nedan får vi ta del av Interactive Institutes presentation om Makerspaces i skolor som hölls av Carl Heath på festivalen. I presentationen berättar Carl bland annat om makerskola-projektet. Han visar också upp några av de projekt som barn gjort tillsammans med Interactive Institute under åren. Projektet Children MAKE presenteras också tillsammans med fler exempel från olika makerprojekt för att visa på hur makerkulturen i Sverige ser ut.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>