Dale Dougherty om Maker Culture på Maker Faire Bay Area 2016

Varje år anordnas Maker Faire som är ett event/en festival som skapats för att fira konst, hantverk, teknik, vetenskap, projekt och tankesätt kring gör-det-själv-rörelsen. I filmen nedan får vi ta del av en intervju med Dale Dougherty som är grundaren till Maker Faire. I intervjun berättar han om sin syn på makerrörelsen och hur han skapade festivalen som en hyllning till alla makers i världen. Dale pratar även om hur festivalen syftar till att skapa en mötesplats där folk kan ta del av och lära sig av varandra. Slutligen pratar han även om hur vi kan få barn engagerade i lärande med hjälp av makerkulturen.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>