Makerspace på sjukhus?

I artikeln The First Makerspace In A Hospital kan du läsa om MakerHealth Space vid University of Texas Medical Branch i Galveston, Texas. Under en studieresa till olika sjukhus i Nicaragua blev Anna Young och Jose Gomez-Marquez imponerade av olika smarta hack som de Nicaraguanska sjuksköterskorna hittade på. 2013 startade de MakerNurse-programmet vilket ledde till att USA:s först medicinska makerspace grundades. Utrymmet har bland annat 3D-skrivare, laserskärare, och symaskiner. En av uppfinningarna är en dusch för brännskador.

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>