Escape rooms i undervisningen?

Här kommer ett videotips från Makerskolans Facebookgrupp:

Den här videon (ca 10 min) visar hur lärare och elever i en skola i Michigan jobbar med BreakoutEDU “an inquiry based learning adventure” som bygger på conceptet escape rooms. Eleverna tävlar i grupp i att lösa gåtor och knäcka koder runt ett lektionsinnehåll. Här handlar det om Shakespeare, men ämnet kan förstås vara vilket som helst, ta kort eller lång tid och ha olika svårighetsgrad. När eleverna får kläm på formen kan de själva skapa BreakOuts till andra klasser och skolor. I USA finns det färdiga kit att köpa. Förstås :-).

Vilka grymma möjligheter att jobba med maker och programmering i alla ämnen och årskurser, tänker jag!
En Makerskola-utmaning för hågade i höst?

Tack Melinda Mathe för tipset!

https://youtu.be/GMWzAyOVvhQ

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>