Adam Savage om White House Science Fair

Carl Heath tipsar i Makerskolans Facebookgrupp om denna video, han skriver:

Adam Savage, tidigare från Mythbusters och numera på Tested.com (rekommenderas btw) är en hängiven maker och ambassadör för makerkultur i utbildningssektorn. Här gör han lite reklam för Whitehouse Science Fair, en årligt återkommande dag av vetenskap och lärande som Barak Obama står värd för.

Tänk så häftigt det vore om vi hade samma backning och engagemang också i Sverige för dessa frågor! Det är ju grymt med Teklafestivaler och personer som Robyn som engagerar sig, men jag hade gärna sett så massivt mycket mer engagemang. 🙂

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>