Video om makerkultur och skolan

I denna väldigt inspirerande filmen från Edutopia introducerar Quin, som går i amerikanska åttonde klass, sin passion för skapande och makerkultur. Han började med Lego, och gick vidare till datorer. 2011 besökte han Maker Faire i San Mateo med sin pappa och fick sin första Arduino. Numera håller han bland annat på med lödning och elektronik, använder 3D-skrivare och laserskärare, och har dragit igång ett hackerspace för sina kompisar, där han introducerar dem till makerkultur. Videon tar också upp makerkultur i skolan.

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>