Uppdatera bilden av slöjden

I artikeln Uppdatera bilden av slöjden skriver Ulf Dalnäs och Peter Hasselskog – från Högskolan för design och konsthantverk, Göteborgs universitet – om behovet av en saklig grund i diskussionen om slöjdämnet. De argumenterar för behovet av att lyfta fram vikten av slöjd i skolan:

Den entreprenöriella kompetensen och förmågan att formge bör ses som nyckel­kompetenser för livslångt lärande. Oavsett om man ska arbeta med programmering, initiera sociala projekt, försörja sig som hantverkare eller vill bidra till ett hållbart samhälle är dessa egenskaper och förmågor viktiga.

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>