Touch and electronic textiles

På hemsidan Medium; en platform med artiklar på flera olika områden så som tech, kultur, politik, affärer och liv, finns artikeln Touch and electronic textiles. Artikeln tar upp en mängd olika förslag och exempel på interaktiva textilier och produkter/designs. Exemplen har en bredd på alltifrån klädesplagg som genom interaktion från plaggets bärare spelar upp olika melodier eller toner till interaktiva tillfälliga tatueringar eller handrörelser som kan starta en interaktion.

Artikeln är klart läsvärd för att få en inblick i de material som finns både vad gäller deras funktion men också hur de kan användas. Inspirerande moderna exempel blandas med exempel från 90-talet och tankar om hur framtidens material kan komma att se ut och fungera.

Pyin by Ricardo O’Nascimento

 

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>