Det våras för datavetenskap

I artikeln Thawing from a Long Winter in Computer Science Education skriver Barbara Kurshan om behovet av datavetenskap och datalogiskt tänkande i skolan för att täcka upp framtida efterfrågan från arbetsmarknaden. I artikeln finns också väldigt många bra länkar till organisationer och initiativ som jobbar med att öka jämställdheten och mångfald inom IT- och teknikbranschen. T.ex. Code.Org, Girls Who Code, och Black Girls Who Code. Mycket läsvärt om vad som görs och behöver göras i USA, men ändå väldigt relevant även för Sverige.

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>