Reimagining the Science Fair: School Maker Faire

Varje år anordnas Maker Faire som är ett event/en festival som skapats för att fira konst, hantverk, teknik, vetenskap, projekt och tankesätt kring gör-det-själv-rörelsen. I filmen nedan får vi ta del av en presentation av Sabrina Merlo som berättar om hur man kan anordna en Maker Faire på skolor. Sabrina är med i nätverket School Maker Faire. Som medlem i nätverket får du tillgång till verktyg, branding, vägledning och inspiration från Maker Faire-laget.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>