CS4All Cutting through the opportunities, challenges, and confusion

Varje år anordnas Maker Faire som är ett event/en festival som skapats för att fira konst, hantverk, teknik, vetenskap, projekt och tankesätt kring gör-det-själv-rörelsen. I filmen nedan får vi ta del av en presentation av Gary Stager som är lärare i programmering och robotteknik och även medförfattare till boken Invent to learn. I presentationen pratar Gary om datavetenskap i skolan i och med Obamas målsättning om att utbilda alla studenter i datavetenskap.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>