Open ROV – Maker Faire Bay Area 2016

Open ROV är en undervattensdrönare med öppen hårdvara och mjukvara. Det betyder att såväl mjukvara som hårdvara går att ladda ned från GitHub. Hårvaran kan du sedan skära ut med laserskärare och sätta ihop själv. Eftersom den är byggd på arduino går dess ändamål att specificera på en mängd olika tänkbara sätt. Många utbildningsmiljöer idag använder dem för exempelvis marinbiologiska experiment.

Våren 2016 var Carl Heath och Niels Swinkels på Maker Faire Bay Area i San Fransisco och träffade människorna bakom Open ROV. I filmen nedan träffar vi svenska Joakim Karlsson som jobbar med projektet, som förklarar var det är och hur det fungerar.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>