Om bibliotek som makerspaces

Bild från Fayetteville Free Library

Bild från Fayetteville Free Library

I artikeln How Libraries Are Becoming Modern Makerspaces beskrivs uppkomsten av makerspaces på bibliotek i USA. Från att Benjamin Franklin använde ett biblioteksutrymme för att genomföra sina experiment till uppkomsten av moderna makerspaces. Detta började med att Lauren Smedley föreslog att man skulle köpa in en 3D-skrivare till Fayetteville Free Library, och idag har de ett stort så kallat Fab Lab (Fabrication lab), ett Creation Lab för tonåringar, och ett Little Makers-utrymme för de allra minsta (se bilden ovan).

Nedan kan du se en film från ett annat Fab Lab, denna gång från D.C. Public Library.

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>