Norska centret för IKT i utbildningen

Den norska centret för IKT i utbildningen arbetar för ett smartare lärande och högre kvalitet i hela utbildningssystemet genom att erbjuda en mängd olika tjänster för IT i undervisningen – från förskola till lärarutbildning. På deras hemsida iktcentret.no finns en mängd intressanta artiklar och exempel på hur de arbetar i Norge och hur informations- och kommunikationsteknik (IKT) är viktiga verktyg, inte bara för att öka kvalitet, innovation och kreativitet, men också för effektivitet och förenkling av processer och tjänster.

Huvudsyftet med centrets arbete är användningen av IKT för
• förbättra kvaliteten på utbildningen och
• förbättra studieresultat och lärande strategier för barn på dagis, elever i skolor och lärlingar i grundskole- och gymnasieutbildning samt elever i lärarutbildningen.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>