Datorer överallt i skolan – men nu ska eleverna lämna skärmarna

Computer Sweden uppmärksammar BETT-mässan och konstaterar att makerkulturen är det som intresserar lärare mest just nu. I artikeln Datorer överallt i skolan – men nu ska eleverna lämna skärmarna, skriver Karin Lindström om den nya trenden som diskuteras på mässan.

Men den kanske tydligaste och största trenden är att allt inte längre handlar om appar och lärplattformar utan att “prylarna” är tillbaka . Det handlar mycket om robotar och makerskultur. Och det är också i den delen av utställningshallarna det är riktigt trångt – det är här vi hittar pedagogerna.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>