Makerspace och makerkultur – vad är det?

I filmen nedan får vi se en inspelning från Almedalen 2016 där talare från Interactive Institute Swedish ICT, Upplands Väsby, IKT-labbet, Halmstad kommun, Kista Mentorspace och Tekniska museet ger sin syn på makerkultur och hur vi kan använda digital teknik i vår undervisning.

Först ut är Carl Heath, senior forskare vid Interactive Institute Swedish ICT som introducerar makerkultur och makerspace i en internationell kontext, och berättar hur de påverkar och influerar skolan, bla genom det Vinnovafinansierade projektet Makerskola. Därefter följer övriga talare upp med sin syn på makerkultur sett ur deras synvinkel, mer information finns att hitta på TVAlmedalen här.

https://vimeo.com/174733527

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>