Exempel – Makeraktiviteter kopplade till kursplanen

I denna presentation kan du se många exempel på makerprojekt, vissa har även har tagits upp här på Kunskapsbanken. Alla projekt är kopplade till rådande kursplan och remissförslag. Erik Martinsson skriver:

Kanske kan vår presentation från makerkvällen i Partille vara av intresse. Vi kopplade varje aktivitet till rådande kursplan och remissförslag (kul att remissförslaget kom så lägligt). Vi hade även en aktivitet som gick ut på att göra sin egen macka utifrån instruktioner men den är inte med i presentationen 🙂

Makerskola

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>