Exempel – Elever och lärare besöker REturen

I ett inlägg  av Anna Handén på Makerskolans Facebookgrupp kan du se hur det blev när elever och lärare från Brudbergskolan besökte REturen. De byggde med Strawbees, experimenterade med Makey Makey, och spelade in filmer med stop-motion-appen iMotion, med mera.

Under vårterminen kommer hela Brudbergskolan, elever och lärare, att få komma till REturen för att undersöka vad ett Makerspece kan vara och hur det kanutmana mig i mitt lärande, göra mig nyfiken att undersöka saker och därmed utvecklads som individ. De två gångna förmiddagarna har förskoleklasserna samt lågstadiet varit på sitt första besök. Nästa fredag kommer mellanstadiet. Längre fram i vår kommer fler tillfällen. Vi på REturen ser framemot att ta del utav hur elever och lärare hjälper oss att utveckla arbetet ✨

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>