Tynker at Maker Faire Bay Area 2016

Varje år anordnas Maker Faire som är ett event/en festival som skapats för att fira konst, hantverk, teknik, vetenskap, projekt och tankesätt kring gör-det-själv-rörelsen. I filmen nedan får vi se en intervju med en av medskaparna till Tynker som är en makerplattform där barn kan lära sig att koda och bygga saker, alltifrån spel till konst och musik. Tynker är anpassat för barn från första till åttonde klass och företaget startades för att skapa ett roligt och innovativt sätt att lära barn om datavetenskap.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>