Skaepiedidh – skapa.how

Skaepiedidh är en hemsida med massvis av inspiration till making i skolan. Det är en webbplats där olika skapelser beskrivs som recept som i sin tur kan användas i klassrummet och hemma och som även kan mixas om till nya recept och spridas vidare. Projektet som drivs i Luleå kommun handlar om att stimulera till mer skapande i skolan. Detta kommer sker dels genom en webbtjänsten, Skaepiedidh (Sydsamiska för skapa), där elever, pedagoger och rektorer kan inspireras av andra och att enkelt dela med sig av sina kreationer. Projektet handlar också om hur lärare kan involveras i processen samt hur arbetssätt ska utvecklas för att bäst ta till vara på fördelarna med skapande i skolan.

En samling recept för skapande gjord av Agneta Hedenström och Peter Parnes, går också att ladda hem i pdf format här – ReceptSkapandeSkolanHedenstromParnes.pdf

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>