MLSE – Make.Learn.Share.Europe

I inlägget Make, learn and share – internationellt makersamarbete för ökad digital kompetens kan du läsa om EU-projektet The Make.Learn.Share.Europe (MLSE) som lanserades på teknikprogrammet på gymnasieskolan Knut Hahn i Ronneby, i Blekinge. Syftet med projektert är att utveckla digitala färdigheter och skapande, bland unga människor i hela Europa.

Vi har precis börjat sätta ramarna för allt och ungdomarna från Gijon i Spanien,Rom i Italien, Sheffield i Storbritannien, Riga i Lettland och våra elever här i Ronneby kommer att gå en tredagars utbildning där de lär sig Raspberry Pi, vilken är tekniken de tar avstamp ur för att sedan skapa ett upplägg och börja lära ut till andra elever, berättar Liselott Lilja, gymnasielärare och projektansvarig på Knut Hahn i Ronneby

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>