Lin Educations Makerlådor

Lin Education är ett bolag som arbetar för att göra skillnad för svensk skola i gränslandet mellan pedagogik och teknik. De har vi tagit fram den första av en serie produkter kopplade till makerkultur och programmering i skolan. I samarbete med Strawbees har de skapat Lins Makerlådor. Lådorna är fyllda med sånt som kan behövas för att komma igång med ert makerarbete. De innheåller också tio Lärcirklar där arbetssätt och processer från makerkulturen kopplas till LGR 11 och därtill hörande innehåll. lärcirklarna finns anpassade för grundskolans årskurs F-3, 4-6 och 7-9. Det finns två olika makerlådor avsedda för skola; testlådan och skollådan.

SkollådanomslagWEB-300x269 TestlådaomslagWEB-300x245

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>