Kano på Maker Faire Bay Area 2016

Varje år anordnas Maker Faire som är ett event/en festival som skapats för att fira konst, hantverk, teknik, vetenskap, projekt och tankesätt kring gör-det-själv-rörelsen. I filmen nedan får vi ta del av en intervju med Tommy Säl. I intervjun berättar Tommy om Kano som är en datorbyggsats som bygger på Rasberry Pi. I byggsatsen finns både hårdvara men också mjukvaran Kano OS som innehåller en hel rad appar för olika användningsområden. Utöver det berättar han om hur Kano kan användas i skolan med hjälp av instruktioner från webben och genom att använda apparna i sig. Tommy berättar även kort om deras nya produkt som är en gör-det-själv-skärm.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>