Hyrdroponic Gardening at Maker Faire Bay Area 2016

Varje år anordnas Maker Faire som är ett event/en festival som skapats för att fira konst, hantverk, teknik, vetenskap, projekt och tankesätt kring gör-det-själv-rörelsen. I filmen nedan får vi ta del av en intervju med Bruce som berättar om sin hydroponiska odling. Bruce har byggt ett både enkelt och billigt system med plats för en mängd växter. I ett hydroponiskt system växer plantorna direkt i vatten i ett slutet system vilket också medför att det krävs en mycket mindre mängd vatten för att hålla växterna i liv än vid vanlig plantering.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>