Exempel – arbete med programmeringsappen Kodable

Underbart att röra sig runt i klassrummen när runt 100 elever lär av och med varandra!
Idag visade och guidade 47 stycken elever i fyran lika många F-1:or i programmeringsappen Kodable. Eleverna satt i par och fyrorna uppmuntra de yngre till att pröva sig fram, våga misslyckas och att inte ge upp. Originalinlägget postat i facebookgruppen Makerskola, December 4, 2015.

Underbart att röra sig runt i klassrummen när runt 100 elever lär av och med varandra! Idag visade och guidade 47 stycken elever i fyran lika många F-1:or i programmeringsappen Kodable. Eleverna satt i par och fyrorna uppmuntra de yngre till att pröva sig fram, våga misslyckas och att inte ge upp.

Posted by Helen Stålarm | View Post | View Group

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>