Datalogiskt tänkande och formaliseringens fallgropar

I artikeln Datalogiskt tänkande och formaliseringens fallgropar – Lärande och IT skriver Patrik Lilja, Catarina Player-Koro, Anna-Lena Godhe och Thomas Hillman, universitetslektorer vid Göteborgs Universitet, om och problematiserar begreppet datalogiskt tänkande. Artikeln ger både bakgrund och perspektiv på ett begrepp som kommit att bli vanligt använt i kontexten av införandet av exempelvis programmering i skolan.

Datalogiskt tänkande och formaliseringens fallgropar

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>