MakerEd

Maker Ed är en nationell ideell organisation som tillhandahåller lärare och institutioner med utbildning, resurser och stöd för att skapa engagerande, inkluderande och motiverande inlärningserfarenheter genom makerskolor.

Maker Education är en av de större utbildningsinitiativen i USA som arbetar med att understödja, hjälpa och bidra till makerkultur och lärande. På deras hemsida kan man få hjälp kring hur man drar igång makerkultur i skolan. Utöver det finns även en mängd praktisk tips och fix samt länkar till olika slags resurser och intressant forskning.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>