Stager-to-go

På hemsidan Stager-to-go som drivs av amerikanen Gary Stager, finns en mängd artiklar gällande skapande med IT som material i skolan. Gary Stager är lärare i programmering och robotteknik och även medförfattare till boken Invent to learn. Hemsidan som startades 2006, innehåller utöver Garys artiklar och reflektioner även tips och recensioner av böcker, exempel från föreläsningar, konferenser och en mängd annat. En hemsida att gå in på för att leta inspiration och tankar kring IT som material i skolan helt enkelt.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>