Lær Kidsa Koding

Här kan du läsa ett besök i Norge och om det norska initiativet Lær Kidsa Koding.

Idag har jag och Agneta besökt bland annat Tjerand Silde som är ledare för Lær Kidsa Koding i Norge. Mycket imponerande organisation med över 3000 frivilliga och bara en enda anställd (Tjerand) som leder allesammans. Till skillnad från Sverige har de lyckats samla ihop alla sina programmeringsinitiativ under ett enda namn vilket jag ser som en stor styrka. De har även lyckats få ihop många kvinnliga ledare för sina kodklubbar samt skapat massor med gratis lärmaterial på sin webb. Imponerande!

Den norska sidan är också full av bra exempel på projekt, kolla till exempel Nyhetssidan för att se reflektioner om arbetet och artiklar om hur man kan använda olika verktyg och material.

Bruno Söderström has written 89 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>