Simone Giertz – Queen of Shitty Robots

Simone Giertz, även kallad Queen of Shitty Robots, driver eYoutube-kanal med 1,5 miljoner tittare i genomsnitt per video. I SvD artikel Alla älskar hennes skitdåliga robotar går det att läsa mer om Simone Giertz, hennes intressen och hur allt började.

Tandborstningsmaskinen var den första hon konstruerade. För ärligt talat – vem orkar borsta tänderna varenda kväll? Vore det inte skönare om det fanns en maskin som kunde göra det åt en? Jo, tänkte Simone och byggde just en sådan hemma i husbåten hon då bodde på i Stockholm. När den var klar filmade hon sig själv med mobilkameran. Hon lade upp videon i augusti 2015 på sin Youtube-kanal som efter det snabbt nådde över en halv miljoner prenumeranter.

Fanny Lindh has written 447 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>